Dlaczego ważne jest by zaszczepić w dziecku ducha sportu?

Sport to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Uprawianie dowolnej jego  dyscypliny ma bardzo korzystny wpływ na wiele aspektów życia dziecka. Zyskuje na tym przede wszystkim jego zdrowie i samopoczucie, ale również pewność siebie i wiara we własne możliwości. Sport hartuje i uczy przegrywać, pozwala także poznać wspaniały smak sukcesu i radości z osiągnięcia celu. Warto zatem wprowadzić dziecko w świat sportu już od najmłodszych lat. Maluch, któremu zaszczepimy zamiłowanie do aktywności fizycznej, będzie ćwiczyć z przyjemnością.

Jak przekonać dziecko do sportu?

Dokładnie w taki sam sposób, jak do wszystkich innych działalności. Maluchy uczą się przez obserwację dorosłych, jeżeli więc sami uprawiamy jakiś rodzaj aktywności fizycznej, pociecha będzie starała się nas naśladować. Dobrym pomysłem jest ćwiczenie w domu lub własnym ogrodzie. Zapraszanie dziecka do wspólnych aktywnych zabaw pozwali Wam spędzić więcej czasu razem!

A może rower?

Gdy pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, jednym z najlepszych sposobów na zaszczepienie w dziecku sportowego ducha jest nauka jazdy na rowerze. Małe dzieci uwielbiają przeróżne urządzenia, które umożliwiają im szybsze przemieszczanie, zwłaszcza te w wieku dwóch – trzech lat. Najprościej rozpocząć tę przygodę już na etapie przedszkola, a nawet ostatnich lat żłobka. W tym okresie, szczególnie wiosną i latem, warto zainwestować w rowerek biegowy. Dzięki temu nasz maluch będzie miał rzeczywistą frajdę z uprawiania sportu, a przecież to jest najlepszą motywacją dla naszej pociechy. Dodatkowo dziecko wspaniale ćwiczy w ten sposób równowagę.

Atutem stosowania rowerka biegowego jest również możliwość płynnego przesadzenia malucha na klasyczny rowerek, kiedy przyjdzie na to odpowiedni czas. Dzieci korzystające z rowerków biegowych szybciej, a przede wszystkim chętniej uczą się utrzymywania równowagi na rowerze, tym samym zdecydowanie krócej trwa okres nauki jazdy. Gdy dziecko będzie na tyle duże, aby rozpocząć korzystanie z klasycznego jednośladu, większość pracy będzie już za nim. Pozostanie jedynie zapoznać się z techniczną obsługą nowego roweru.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

To stare powiedzenie świetnie się sprawdza w przypadku sportu. Jeżeli nauczymy dziecko, że dany rodzaj wysiłku może sprawić wiele przyjemności i uciechy, zakodujemy niejako tę wiadomość głęboko pośród najważniejszych wartości naszego potomka. Może to mieć niebagatelny wpływ na przyszły styl życia dziecka. W przyszłości samo wybierze dyscyplinę sportu, w której będzie się czuło najlepiej. Zdarzyć się może również, że dzięki lekkiej zachęcie nasza pociecha stanie się słynnym piłkarzem, pływakiem, czy kolarzem. Kto wie, może zakup rowerka biegowego dla naszego trzylatka przyczyni się do zdobycia przez niego w przyszłości pucharu w turnieju kolarskim?;-)