Rowerek biegowy (rowerek bez pedałów, laufrad, push bike, run bike, biegower – nazw jest naprawdę wiele;-) to w dużym skrócie pojazd napędzany nóżkami dziecka. W odróżnieniu od „tradycyjnego” rowerka nie posiada pedałów i jest to prawdziwą zaletą!

Skąd wogóle wzięły się rowerki biegowe ?

Idea konstrukcji była znana już w XV wieku. W praktyce została zrealizowana przez  Barona Karla Draisa. W 1817 roku stworzył on  maszynę biegową  ze skrętną kierownicą. Nie miała ona nic wspólnego z pojazdem dla dzieci – to dorośli docenili jej zalety.

maszyna biegowa

Maszyna biegowa – pierwowzór rowerków biegowych ?

Biorąc pod uwagę fakty historyczne,  wydaje się dziwne, że pierwszy rowerek biegowy dla dzieci pojawił się dopiero w 1997 roku. Wykonała go niemiecka firma KOKUA (producent LIKEaBIKE), prowadzona przez Rolfa, Alfreda i Beate Mertens.

Rolf Mertens stwierdził, że boczne kółka czy też inne sztuczne podpórki dają dziecku złudne poczucie bezpieczeństwa i tak naprawdę przeszkadzają w nauce jazdy! Wpadł na oryginalny pomysł stworzenia pojazdu dla małych dzieci pozbawionego  tych ograniczeń. Ręcznie wykonał pierwszy drewniany rowerek dla swojego dwuletniego synka  Niklasa.

Ten pierwszy rowerek biegowy to Race. Zbudowany z okrętowej sklejki brzozowej, z układem ograniczenia skrętu i charakterystycznymi pełnymi kołami / dyskami do dzisiaj jest obecny w ofercie firmy.

Konstrukcja bardzo spodobała się małemu Niklasowi, a jego postępy w nauce jazdy na dwóch kółkach były zaskakujące.

W tym czasie inne firmy rowerowe do samego pomysłu podchodziły z wielkim dystansem (bardziej precyzyjne określenia to rozbawienie połączone z nutą ironii). Nie wiedziały jeszcze, że już wkrótce będą kopiowały genialny w swej prostocie pomysł Rolfa, produkując własne rowerki biegowe.

Kiedy Rolf zdał sobie sprawę z potencjału swej konstrukcji, postanowił zrezygnować z posady nauczyciela i jako współwłaściciel firmy KOKUA opracował kolejne modele rowerków LIKEaBIKE, które dzisiaj znane są już na całym świecie.

Rowerki LIKEaBIKE charakteryzuje unikalne wzornictwo, dbałość o detale, brak kompromisów jeśli chodzi o  jakość i bezpieczeństwo. Potwierdzeniem są liczne nagrody i wyróżnienia, przyznawane przez najbardziej uznane niemieckie instytucje wydające opinie na temat zabawek i produktów dla dzieci.

Jazda na rowerkach biegowych to same zalety, ale do tego tematu wrócimy przy najbliższej okazji. Jeśli kiedyś Wasz mały urwis zada kolejne pytanie z serii „dlaczego ?” i tym razem padnie na rowerki biegowe, będziecie mogli opowiedzieć mu tą historię 😉

Jeśli macie jakiekolwiek informacje związane z tematem, serdecznie zachęcamy do dzielenia się i komentowania!