Gdy nasza pociecha próbuje stawiać pierwsze kroki, zastanawiamy się, w jaki sposób możemy wspomóc rozwój motoryczny dziecka. Co okaże się lepszym wyborem – chodzik czy rowerek biegowy? W dzisiejszych czasach chodziki powoli odchodzą do lamusa, co jest związane z większą świadomością rodziców. Ich miejsce zajmują rowerki biegowe, których popularność w naszym kraju bardzo mocno wzrosła w ostatnich latach.

Czy chodziki to na pewno dobry pomysł?

Chodziki budzą coraz więcej wątpliwości wśród specjalistów, którzy podkreślają, że nierzadko hamują one rozwój motoryczny malucha. Regularnie korzystanie z tego typu zabawek tak naprawdę nie przyspiesza nauki chodzenia. W większości przypadków dziecko nie przechodzi przez etap czworakowania, przez co o wiele później zaczyna chodzić samodzielnie. Na szczególną uwagę zasługuje także rozwój sensoryczno-motoryczny. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że chodzik nie pozwala maluchowi na to, aby dokładnie przyjrzał się swojemu ciału, co może zaburzyć jego prawidłowe postrzeganie. Jest to znamienne także w kontekście orientacji przestrzennej. Należy również zwrócić uwagę na ryzyko utrwalania złych nawyków ruchowych. Oczywiście takie zachowanie nie występuje w przypadku każdego dziecka, jednakże nie można go lekceważyć. Niektóre maluchy, właśnie pod wpływem chodzików, utrwalają chód na palcach. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że taka forma ruchu nie jest zalecana przy zachowaniu prawidłowej postawy.

Czym zastąpić chodziki?

W trosce o rozwój malucha o wiele lepszym rozwiązaniem od chodzików są rowery biegowe, które z łatwością można dopasować do wieku dziecka. Na początku należy podkreślić, że dzięki nim dziecko nie będzie mieć problemów z nauką jazdy na rowerze z pedałami. Rowerek biegowy pomaga nie tylko w rozwijaniu koordynacji wzrokowo-biegowej, ale także w wyćwiczeniu równowagi. Ponadto, pojazd motywuje to ciągłego ruchu nóżek, co ma zbawienny wpływ na ogólną kondycję mięśni naszego maluszka. Warto zauważyć, że rowerek biegowy pozytywnie wpływa także na psychikę dziecka, które może samodzielnie regulować prędkość i kierunek jazdy. Znamienna jest też nauka dystansu, która przyda się już podczas pierwszych lekcji jazdy na rowerze z pedałami. Nie da się ukryć, że dzięki biegowym rowerkom dzieci są bardziej aktywne ruchowo, co pozytywnie wpływa na ogólny rozwój motoryczny. Na pewno okażę się one o wiele lepszym wyborem przy prawidłowym ocenianiu odległości, co w przypadku chodzików zazwyczaj jest nieco zaburzone.

Rowerki biegowe występują w najróżniejszych odsłonach kolorystycznych, wpisując się w oczekiwania każdego malucha. I chociaż chodziki z dodatkowymi gadżetami mogą pozornie wydawać się bardziej atrakcyjne, na pewno nie zapewnią dziecku takiej frajdy, jak możliwość jazdy na własnym rowerku.